Вівторок, 19.03.2024, 04:59
Вітаю Вас Гість | RSS

Товстенська бібліотека

Меню сайту
Форма входу

2009 рік

„З вірою по тернистій стежині”

     Під такою назвою відбу­лася літературна година, присвячена 120-ій річниці від дня народження видат­ного українського письмен­ника Остапа Вишні, яку пра­цівники Товстенської бібліо­теки провели для різновікової категорії користувачів. Він ввійшов у літературу як тала­новитий майстер сатири і гу­мору. Самобутній і неповтор­ний митець формувався й зростав, на грунті народного життя. Його творчість нади­халась і окрилювалась вели­ким поняттям - народ.

   Народився Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) 13 листопада 1889р. на хуторі Чечва у багатодітній родині на Полтавщині, тепер Охтирський район Сумської області.

     Уперше псевдонім Остап Вишня з'являється під гумо­рескою "Чудака, їй - богу!" в харківській газеті "Селянська правда" за 1921р. Письменник стає всенародним улюблен­цем, його гуморески і фейле­тони мають велику популяр­ність, сягають мільйонних тиражів. "Який би я був щас­ливий, - писав Остап Виишня у щоденнику, - якби своїми творами зміг викликати хоро­шу, теплу усмішку у народу. Для літератури, по-моєму, треба перш за все - чесність. О.Вишню було заарештовано за звину­ваченням у контрреволюцій­ному заколоті. Смертний ви­рок було замінено десятиріч­ним засланням на Печору (1934-1943рр.). З грудня 1943р. О. Вишню звільнили (повністю письменника було реабіліто­вано 15 жовтня 1955р.).

   У 1945-1956рр. автор при­святив себе невтомній літе­ратурній праці. Літературоз­навець Ю. Цеков назвав О. Ви­шню "найвеличнішим україн­цем XX століття". З любов'ю ставився письменник до ге­роїв своїх усмішок, вбачаючи у їхніх вчинках найхарактер­ніші риси українського народу. Неповторна усмішка хвилює читача і сьогодні, викликаючи сміх. Присутні літературної години ознайомилися із кни­гами О. Вишні, представле­ними на книжковій виставці "Неперевершений майстер гумору".

 

Марія Пашкевич,

     завідуюча Товстенською

     бібліотекою – філією



Я люблю тебе, мій народе             

130 – річчю від дня народження Степана Васильченка присвячена літературна година „Я люблю тебе, рідний мій народе”, яку працівники організували і провели для користувачів бібліотеки.

Тонкому лірику і романтику по праву належить почесне місце серед класиків української літератури. Кращі твори талановитого митця і педагога написані з реалістичних засад, перейняті безмежною любов`ю до людини – трудівника, пафосом життєствердження, належать до справжніх надбань української культури.

 Про життєвий і творчий шлях С. Васильченка присутнім розповіла Пашкевич М. П. Студентка Тернопільського пед. університету Левицька Христина у своєму виступі „Талант, відданий народові” зосередила увагу слухачів на прекрасних творах письменника. Із оглядом книг „Народний і національний” користувачів ознайомила бібліотекар абонементу для дорослих Бензар О. П. В ході підготовки і проведення літературної години в бібліотеці організована книжкова виставка” „Народний учитель, народний письменник”.

 

Марія Пашкевич,

завідуюча Товстенською

бібліотекою – філією

„Колос” 6 лютого 2009р.

 

Пам`ятай ім`я своє

У Товстенській бібліотеці – філії відбулася краєзнавча година присвячена 70-річчю нашої області. Ця прадавня слов`янська земля входила колись до удільних Теребовлянського, Шумського, а потім Галицько – Волинського князівств. Під час нашестя монголо – татарських орд тут вперше зазнав невдачі, не здобувши Кременецької фортеці, хан Батий. Тернопільська земля пам`ятає державу короля Данила Галицького, запеклі бої козацтва під проводом Хмельницького під Збаражем і Зборовом.

Тернопільська область утворена 4 грудня 1939 року. Це – батьківщина Байди – Вишневецького, вчених світової слави: І. Пулюя, О. Смакули, І. Горбачевського, В. Гнатюка, патіарха Й. Сліпого. Вона стала колискою натхнення письменників Б. Лепкого, Ю. Словацького, нобелівського лауреата Шмуеля Йосифа Агнона, співців стрілецької слави М. Гайворонського, Р. Купчинського, Л. Лепкого, лауреатів Шевченківської премії письменників Р. Андріяшика, І. Гнатюка, Р. Лубківського, С. Сапеляка, літературознавця Г. Штоня, живописців О. Кульчицької та І. Марчука. Тут розквітнув талант співачки світової слави С. Крушельницької. На Тернопільщині є релігійні святині: духовний центр Зарваницької Божої Матері та Свято – Успенська лавра.

Під час заходу присутні ознайомилися з книгами на книжковій виставці: „Тернопільській області – 70”. Були проведені бесіди, огляди і перегляди літератури: „Історичні постаті Тернопілля”, „Заповідними стежками Тернопільщини”, „Літературне Тернопілля”.

 

Марія Пашкевич

завідуюча Товстенською

бібліотекою – філією

 

„Колос” 25 грудня 2009р.

Пом`янули загиблих, вшанували живих

Щасливими мріяли зустрічати своїх синів з війни батьки. Не дочекалися.

 Перешкоджала безжальна смерть у горах Афганістану. Не обминула ця війна і Тернопільщину. Через її шалене пекло пройшло понад 1700 земляків, 48 молодих хлопців не повернулися додому, 2 пропало безвісті, 46 стали інвалідами. А за сухими цифрами ховаються удовині й сирітські сльози.

Учасників бойових дій, жителів нашого селища, прийшли привітати учні загальноосвітньої школи, місцева влада, користувачі бібліотеки, для яких працівники бібліотеки організували і провели годину – спогад „Наш біль - Афганістан”. Затамувавши подих, слухали присутні спогади наших краян Малаховського Петра, Гігійчука Василя, Гозюна Івана, Танчука Василя, Голінатого Миколи. Вони стали заручниками недалекоглядної політики окремих наших державних керівників. Але всі, хто залишився живим, повинні зажди памятати тих, хто загинув там, в Афганістані. Ціною власного життя вони рятували у боях своїх побратимів. Память про них у наших серцях житиме вічно.

Присутні на заході ознайомилися із матеріалами, представленими на книжковій виставці: „В Афгані нам зозулі не кували, сади там яблуневі не цвіли”.

Марія Пашкевич,

завідуюча Товстенською

 бібліотекою – філією  

 

 

 

Слава не поляже, пам`ять не загине

Із презентацією своєї нової книги "Останні на полі слави. З історії національно-визво­льної боротьби кінця 40-х -початку 50-х років на терені Чортківської округи ОУН" (Тернопіль, "Джура") завітав у Товстенську бібліотеку письменник Богдан Савка.

Видання є продовженням теми національно-визвольної боротьби українських патрі­отів - членів ОУН, вояків УПА на терені Чортківської округи (входили сьогоднішні Борщівський, Бучацький, Гусятинський і Чортківський райони) і доповнює попередні наукові розвідки автора, що знайшли відображення у книгах: "Забу­ти не маємо права", "А смерть їх безсмертям зуст­ріла", "І могили горять", "А нас Сибір не доконав". У перед­мові до видання письменник із Тернополя П.Сорока пише: Книга Б Савки цінна тим, що вона дозволяє вдумливому читачеві подивитися на нині­шню ситуацію через призму минулого. Вона дозволяє глянути на все, що робиться сьогодні в незалежній державі, очима тих, котрі вмирали в криївках і катівнях КДБ."

Цікаво було поспілкуватися з автором палким шанува­льникам його творчості Б.Лукію, П.Тракалу, В.Остапову, С.Галаку. Спогади колишніх зв'язкових УПА Клавдії Чортик (псевдо Вишня), Марії Золотої (Іскра) повернули присутніх у ті нелегкі роки, коли кожен свідомий українець вставав на захист рідної землі.

Автор подарував бібліотеці свою нову книгу, яка стане у нагоді всім, хто сприяє націо­нально-патріотичному вихо­ванню української молоді.

 

 

 

Марія Пашкевич,

завідуюча Товстенською

бібліотекою – філією

 

„Колос” 4 вересня 2009р.

 

 

                                                                                                Понад усе він любив Україну                 

  У багатовіковій історії українства є імена людей, яких називаємо одержи­мими. Багато з них впродовж всього свого життя боролися за волю і кращу долю України, сповідуючи величну ідею державної незалежності.

До когорти полум'яних українських патріотів нале­жить і наш краянин Лев Бод­нар, який доклав багато зусиль, невсипущої життєвої енергії для утвердження бага­товікового народного волевиявлення. - проголошення незалежності Української держави.

Доля України лежала на його серці. Роки юності і його життєвого становлення були тривожними і нелегкими, але надзвичайно животворними. Бо все то було в ім'я України. I         як писав Іван Франко і про Левка Боднара можна ска­зати: «все що мав, він віддав для одної ідеї! І горів, і яснів, і страждав, і трудився для неї...» . Лев Боднар народився II         липня 1921 року у містечку
Товсте в патріотичній родині.  Після закінчення семирічної народної школи в Товстому навчався два роки в інституті Отців Василіян у місті Бучач, потім були роки навчання в Чортківській гімназії («Рідна школа їм. М. Шашкевича»). У
тринадцятирічному віці Лев Боднар залишився без батька. Після його смерті у родині почалися матеріальні нестатки, але мама дуже хотіла, щоб син продовжив навчання  і здійснила батьків заповіт: Левко став гімназистом.

       17 липня 1944 року на осно­ві спеціального документу, виданого шкільними влас­тями, добрався через Краків до Відня. В Австрії працював кондуктором у віденських трамваях, контролером мо­лока по австрійських госпо­дарствах. У березні 1945 року Лев Боднар, помінявши свої добрі чоботи на велосипед, переїхав до м. Пасав у Бава­рію, а потім до Мюнхену, де в той час був організований Український комітет, до якого увійшли колишні в'язні німе­цьких концентраційних табо­рів і була створена студент­ська громада. Після Другої світової війни Лев Боднар закінчив у Німеччині агроно­мічні студії, отримав диплом інженера. Заробляючи у пово­єнні роки на прожиття, він був активним членом організації націоналістичного спряму­вання. В Мюнхені деякий час працював в газеті «Українська Трибуна». Переїхавши до Чи­каго (США) у червні 1949 року, продовжив енергійну працю в Українському Конгресовому комітеті Америки, впродовж 30 років був головою УККА в м. Чикаго.

       На синьо-жовтому прапорі України назавжди залишиться краплина поту відданого ук­раїнського патріота - еміг­ранта Лева Боднара. Впишімо ж разом в літопис історії вагомі справи борця за волю України, працелюба Лева Боднара і збережімо наза­вжди у вдячній пам'яті його-ім'я.

 

 

                                          Ольга Тракало

директор ЦБС

 

„Колос” 21 серпня 2009р.

 

Соборна Україна – мати

       Святкування 90-ї  річниці Злуки розпочалося у Товстому Богослужінням біля фігури Матері Божої. Панахиду по героях, які заги­нули за волю України, відпра­вили о.Ігор та о.Олексій.

        Воскресніть, встаньте бор­ці, які загинули за рідну зем­лю, скажіть своє слово жи­вим: як зберегти незалеж­ність, як піднести державу на такий рівень, щоб народ жив так, як належить йому в такій прекрасній Україні. Ви пролили кров і віддали життя, мріючи про щастя і добробут народу й держави, про розквіт нації,  культури. Ви покрили свої іме­на невмирущою славою і віч­ною народною пам'яттю.

     Секретар селищної ради М.Скочинська поздоровила усіх присутніх із великим державним святом - Днем Соборності України, побажала віри у краще майбутнє своєї рідної землі.

      У виконанні учнів Є.Гавчук, Н.Подоляк, Т.Миколишин, М.Дусяк звучали вірші про рідну неньку-Україну (вчитель І.В.В'ялько).

      У бібліотеці була проведена історична година: «Як два кри­ла - відродження і єдність». Користувачі мали можливі­сть ознайомитися із книгами, представленими на книжковій виставці «В борні за волю».

 

Марія Пашкевич,

      завідуюча Товстенською

      бібліотекою – філією

 

„Колос” 30 січня 2009р.





 

 


Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz