Вівторок, 19.03.2024, 14:13
Вітаю Вас Гість | RSS

Товстенська бібліотека

Меню сайту
Форма входу

Рослицький Євген

РОСЛИЦЬКИЙ ЄВГЕН

(1927-2008 рр.)
Євген Рослицький - вчений, громадський діяч в діаспорі, публіцист.

"За  професією я  мікробіолог,

 а в душі літературолюбець,

 борець за волю народів, національну

 і соціа­льну справедливість".

(З листа Є.Рослицького)

 

 

Євген Миколайович Рослицький народився 8 травня 1927 року в містеч­ку Товстому. Спочатку вчився в тутешній так званій "повшехній", тобто загальній школі, а потім - в гімназіях Чорткова, Яро­слава, Відня. Іспити на атестат зрілості склав у Мюнхені.

Україну разом із сім'єю покинув 1944 року з цілком зрозу­мілої політичної причини.  Чотири роки жив у Німеччині, де поступив на медичний факультет Мюнхенського університе­ту. З 1948 року жив в Канаді. Там він студіював у Манітобському та Віскозинському університетах. Здобув науковий ступінь доктора мікробіології. Працював в університеті Західного Онта­ріо.
       Я. Рослицький свою фахову науково-педагогічну роботу завжди поєднував з активною участю в громадсько-політичному житті. Довгі роки безплатно вів університетський курс української мови. Постійно вх
одив у склад управи Комітету українців Канади. Заснував та очолив Комітет оборони прав людини на Сході Європи. За часів радянської влади домагався звільнення з тюрем та концтаборів українських дисидентів, зокрема мікробіолога Ніни Строкатої-Караванської. Підписався під меморандумом до ООН у справі захисту Чечні від російської агресії.
Турбувався про розбудову українського шкільництва в Канаді. Він - член редколегії педа­гогічного журналу "Рідношкільник". Є.Рослицький - автор сотень наукових, публіцистичних, літературних англо- та україно­мовних публікацій. У світовій науці, як він сам пише, "заініціював відвоювання Україні вченого масштабу Пастера і Коха - Сергія Виноградського".

Є. Рослицький також вправний майстер слова. Його публі­цистичні твори завжди гострі, пристрасні, переконливі. Так у статті "У шістдесяту річницю великого голодомору 1933 року" він з глибоким співчуттям ставиться до українського народу, який пережив таку жахливу, воістину апокаліптичну катастро­фу. Автор називає справжнього винуватця голоду - нелюдський сталінський режим, який планово винищував нашу націю, що стояла на перешкоді гегемоністських устремлінь шовінізму.

Велику пошану Є.Рослицький заслужив за майстерний пе­реклад біографічного роману про Т.Шевченка польського пись­менника Єжи Єнджеевича. У 1996 році, перебуваючи у Ва­ршаві, йому випадково потрапила до рук книга з інтригуючим  заголовком "Українські ночі або родовід генія" (зрозуміло, що це було написано по-польськи). Коли ж Є.Рослицький, перегор­нувши кілька сторінок, переконався, що там мова йде про Тара­са, це ще більше зацікавило його. Адже далеко не всі поляки прагнуть перейматися українськими літературними справами. А тут таке фундаментальне висвітлення життя і творчості найбільшого нашого поета!

Через кілька років інтенсивної праці переклад був готовий Є.Рослицький надіслав його київському видавництву "Дніпро'. Невеликий уривок з перекладу був надрукований в журналі "Вітчизна", однак на цьому все й закінчилося. І тільки 1980 року Наукове товариство імені Шевченка в Канаді видало накінець спільну працю Я. Єнджеєвича та Є.Рослицького. Цей солідний, ошатний, взірцевий в поліграфічному плані том приніс справжню радість шанувальни­кам рідного слова і в діаспорі, і особливо в Україні. Я. Єнджеєвич назвав геніального поета національним пророком і вождем, полум'яним борцем за державну самостійність. Своїм перекладом Є.Рослицький також немало прислужився справі порозуміння і культурного співробітництва між українсь­ким та польським народами.

Поле невсипущої діяльності Є.Рослицького - без перебі­льшення, увесь світ. Він очолював сесію Світового конгресу в Єгипті, виступав на японському телебаченні. Побував в Крим, щоб там посприяти організації українських шкіл... Максима­ліст по своїй натурі, яскрава й сильна особистість, що ніколи не поступалася своїми принципами. Є.Рослицькому завжди виста­чало сил, здібностей, енергії, організованості, щоб, залишаючись зразковим канадським громадянином, жити, трудитися і бороти­ся задля блага і розквіту України, утвердження її державності. Він звершив чимало добрих справ, постійно шукав все нової і нової робити. "Не може син спокійно спати, коли щось в матері болить", - писав колись відомий поет. Тому він, сповнюючи свій синівський обов'язок, завжди спішив їй на допомогу.

        Помер Євген Рослицький у 2008 році, похований у Канаді.



Онищук  Д.  Літературна Заліщанщина. Еесеї, бібліографічні довідки, тексти. – Тернопіль: Астон, 2003. – с. 58 - 60

Онищук, Д. Літературна Заліщанщина. -Тернопіль, "Астон", 2003. - с.58-60.

Тракало, О. Наш краянин - вчений дослідник [Текст]//Кoлос. - 2008. - 29 березн.

Тракало, О. Він любив над усе Україну [Текст]//Свобода. - 2008. - 24 трав. - с.6.
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz