Нові джерела історії
Товсте - дуже давнє поселення. Про це свідчать виявлені різні крем'яні та кам'яні знаряддя праці, посуд, уламки його із часів трипільської культури. Тут знайдено також старожитності сарматської, зарубинецької, черняхівської та давньоруської культур, які зберігаються у Товстенському народному музеї. З історії нашого містечка відомо,що ці землі з першої половини X століття до другої половини XI століття були складовою частиною Київського, а з другої половини XI ст. до кінця XIІ ст. -Галицького князівства.
У 1199р. волинський князь Роман із роду Мстиславичів об'єднав Волинь із Галичиною і став князем великої Галицько-Волинської держави, яка проіснувала до 1340 року, а потім опинилася під владою польських і литовських окупантів.
У західноруському літописі розповідається про те, що в Західному Поділлі після розпаду Галицько-Волинської держави (1340р.) правили союзники королівства Польського українсько-литовські князі Корятовичі. Весною 1398 року великий Вітовт захопив землю Подільськую... Це почув князь Федір Корятович, вибіг із Подільської землі до угрів на Закарпаття із своїми кріпаками, залишивши столицю Західного Поділля - черлений городок (тепер Червоногород Заліщицького району).
Хто ж став після князя Ф.Корятовича старостою земель Черленого городка у 1396р.? Поки що не відомо, в літописі про це нема ні слова. Про походи і владу великого литовського князя на Подільській землі в ті часи Михайло Грушевський писав, що "великокняжа власть набуває дуже енергійного й зручного поборники в особі Вітовта". Починається погром князів - їх виганяють з одних волостей, переводять на менші.
Серед багатьох великокняжих грамот збереглась грамота Олександра Вітовича від 10 серпня 1427 року, в якій повідомляється, що він дарує своєму васалові дідичу Бучацькому село Печорну на ріці Дністер у волості Черленого городка, а ЗО вересня цього ж року в цій волості якийсь Іванко Гинкович дістає право бути власником Товстого. Деякий час вважалося, що 1427 рік в історії нашого містечка був першою писемною згадкою про Товсте. А кандидат історичних наук Петро Сіреджук у своїх нарисах з історії Заліщанщини "Першовитоки" знайомить із новознайденим джерелом у час правління О. Вітовта про Товсте, що датується 1414 роком.
Отже, Товстому - 590. Як бачимо, в часи окупації нашого краю великим князівством Литовським на Подільській землі розгорнулася політична діяльність литовсько-руського князя Олександра, який дипломатичним шляхом добився незалежності Великого Литовсько-Руського князівства, відокремившись від королівської Польщі, яку очолював тоді король Владислав Ягайло. Всі грамоти, літописи, сказання та інші твори за часів Вітовта записані старо-українською мовою, яка й була державною у Великому князівстві Литовському і Руському.
Великі зміни сталися у
житті наших предків після смерті князя Вітовта, починаючи з 1434 року, коли Подільська земля Литовсько-Руськогб
князівства була захоплена у 1434р.
польськими окупантами. Польська колонізація знищила нечисленну й до того українську шляхту на Поділлі, а державною мовою стала польська. Полонізовано назви багатьох населених пунктів, річок. Так; давньоруське містечко Черлений городок став Червонорудом, Товсте - Тлустем,
Богородчино -Чортковом і т.д. Трагедія колонізації нашого краю тривала з першої половини XV ст. до першої половини XX століття, хоч у деякій мірі припинено її
в час австрійської окупації на землях
Західного Поділля (1722-1918). У другій половині XX століття у нас на
зміну колонізації поширювалась совєтами русифікація. На торгових площах чи ринках Заліщиків, Товстого,
Чорткова, Тернополя, навіть у салонах автобусного, залізничного транспорту звучать російські пісні. У великих
містах України
у розмовній мові багато русизмів.
Все це
збіднює духовну і національну культуру, інші суспільні важелі української народності.
Ярослав Павлик,
смт.Товсте
„Колос”18 грудня 2004р.