Вівторок, 19.03.2024, 06:30
Вітаю Вас Гість | RSS

Товстенська бібліотека

Меню сайту
Форма входу

Історія бібліотеки

Важливу роль в культурному житті нашого краю відігравала діяльність товариства „Просвіта”, заснованого на початку ХХ століття. Читальня "Просвіти" у Товстому була заснована 16.11.1902 року і знаходилася в окремому приміщенні (тепер музей). Активними просвітянами були: священик Павло Чужак, дяк Онуфрій Боднар,а також Ілля Білоус, Андрій Смітюх, Григорій Клепцьо, Андрій Тракало, Микола Мельник та інші. Читальня мала гарну бібліотеку. При ній діяли хорові, театральний і оркестровий гуртки.

Зберігся рахунок краєвої Львівської „Просвіти”, яка надіслала Павлові Чужаку 24 книги на суму 13,3 золотих крон, серед них такі книги: „Життя священомученика Пантелеймона”, „Лен і конопля”, „Серед ледового моря” та інш. Другим рахунком надіслано 16 книг на суму 22 крони золотих і 94 сотини.

У бібліотеці – читальні „Просвіти” станом на 5 квітня 1903 року нараховувалося 189 книг. Читальня передплатила на цей рік часописи: „Свобода”, „Гайдамаки”, „Зоря”. Збереглося оголошення на дозвіл проведення зборів „Просвіти” від 30 квітня 1904 року, зміст якого подаємо нижче.

„Отсим має честь відділ „Просвіти” в Тлустім повідомляти, що скликає загальні збори на день 1 мая в неділю, пополудні, о п`ятій годині. Староство в Заліщиках повідомлено. Запрошуєм доктора Охримовича, всечеснішого отця Павла Чужака, по зборах напишемо в часопис, як вони відбулися.” Підпис – заступник голови Ілля Білоус.

В 1927 році в селищі працювали три бібліотеки: польська, українська та єврейська. В них було 970 книг, якими користувалося 114 читачів. За користування книгами треба було платити гроші. Бібліотекарі працювали по два дні на тиждень і по 2 – 3 години в день. З культурних установ в селищі Товсте були кінотеатр і читальня. Жителі селища одержували до 15 примірників періодичних видань, а в селах газет зовсім не було.

В селищі в 1946 році книгозбірня знаходилася в приміщенні кінотеатру, бібліотекарем був Микола Миколайович Боднар, житель Товстого.

В 1948 році бібліотека була розміщена у будинку на центральній вулиці (тепер Українська, № 61). Завідуючою бібліотеки була Ворона Олена, бібліотекарем - Герасимчук Галина. На той час книжковий фонд налічуав 3 тисячі примірників. В 1950 році завідуючою бібліотеки працювала Каруник Марія Григорівна. У цьому ж році створено дитячу бібліотеку із книжковим фондом 2,5 тисяч книг. Дитячою бібліотекою завідували – Парайкошиць Марія Олександрівна (з 1950 року), Шевчук Ірина Василівна (з 1952 р.). В 1955 році завідуючою Товстенської районої бібліотеки була Рогатинська Люба Іванівна, бібліотекарем – Полутренко Ірина Романівна,завідуюча читальним залом - Семененко Галина Юхимівна . Тоді фонд дитячої і дорослої бібліотеки складав до 40 тисяч примірників.

З 1959 року зав. бібліотекою – Панченко Людмила Іванівна, з 1960 по 1969 рр. - Кокіс Іванна Петрівна, у 1969 – 1976 рр. - Кордівська Стефанія Євстахівна, з 1976 - Будзишин Олена Микитівна.

У 2003 році для бібліотеки було виділено частину приміщення у дитячому садку (255 м.) , яке знаходиться на вулиці Церковна, 2. На двох поверхах розмістилися: абонемент для дорослих користувачів, абонемент для обслуговування дітей, читальний зал, Інтернет – центр.

З 1999р. зав. бібліотекою працює Пашкевич Марія Петрівна. На абонементі для дорослих - бібліотекар Бензар Ольга Павлівна, на абонементі для дітей - Полева Марія Миронівна.

З 2014р. зав. бібліотекою працює Бензар Ольга Павлівна. На абонементі для дорослих - бібліотекар Заяць Галина Петрівна, на абонементі для дітей – Смутило Галина Степанівна.

Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz