Четвер, 09.04.2020, 07:58
Вітаю Вас Гість | RSS

Товстенська бібліотека-філія Заліщицької ЦБС

Меню сайту
Форма входу

2010 рік

Людям з родоводу Товстого

      Багато років працював у музеї  смт. Товсте директором Ярослав Павлик. Ціка­влячись літописом Товстого, людьми, які тут жили, працювали, творили його минуле і майбутнє, по краплинці збирав для музею інформацію історик, щоб молоде покоління зростало не Іванами безрідними, а спра­вжніми синами й доньками свого краю - часточки України. Результати своїх багаторіч­них досліджень зібрав у книзі "Історія Товстого". З цією пра­цею Я. Павлика мав змогу ознайомитися колишній місь­кий голова Сваляви, а нині - відомий адвокат на Закар­патті, поет Михайло Турок. Книга вразила п. Михайла, і він присвятив Товстому та його людям такі поетичні рядки:

Читав „Історію Товстого”.

Скажу від серця і душі:

Я щиро в захваті від нього,

Цей край сподобався мені.

Сяга коріннями глибин,

Цеглинка цоколя країни,

Він падав й знов ставав з колін,

Піднятий кожним із родини.

 

Будівлі, люди, стебла квітів...

Ось – Товсте давньої доби.

Його баталій кожен свідок,

Його поплічник назавжди.

Знайомих маю з твого роду,

Про них, про Тебе я суджу,

Бо хрест несли свого народу,

Пройшовши табори й тюрму.

Тобі, як їм, вдалось прожити,

Звільнивши голову з ярма.

Червоний звір не зміг убити.

За це Тобі і їм – хвала!

 

Живи на радість, розвивайся,

Ти серцю кожному близьке,

Героїв міццю наливайся,

Прекрасне селище Товсте!

                                                                                                                 

Михайло Турок

м. Свалява,  Закарпаття

 

„Колос” 16 квітня 2010р.

 

Лицарі поезії і доброти

      У Товстенській бібліотеці-філії  проведено години поезії «У щастя людського два рівних є крила» (до 115-річчя від дня народ­ження Максима Рильсь­кого) і «Душа тисячоліть шукає себе в слові» (до 80-річчя від дня народження Ліни Костенко, які організу­вала бібліотекар абонеме­нту для дорослих О. П. Бензар.

   Максим Рильський був одним із славних патріархів, зачинателів поезії.

   Слово народу, його пісні і думи живили вірші Рильського від самої юності. Він пишався своїм народом,, його працею і звершеннями. Його вірші були для людей, для прийдешніх поколінь

  Поет писав: «Я хотів би сотні літ славити землі роз­квіт». Його вірші сотні років промовлятимуть про серце поета. Твори майстра спов­нені щирості і відвертості.

  «Ще не було епохи для поетів...», - так сказала про свою власну непросту пись­менницьку долю поетеса Ліна Костенко, твори якої повер­тають людині віру в себе. Вона закликає співвітчизників бути вірними своєму покликанню, незважаючи на обставини.

Я вибрала Долю сама.

І що зі мною не станеться -

У мене жодних претензій нема

До Долі - моєї обраниці.

   Ліна Костенко, як і багато інших митців покоління «шіст­десятників», на власному досвіді відчула всі «принади» часів застою та обмеження творчої свободи. Тривалий час її поезії друкувалися епізодично, а згодом взагалі не потрапляли до читача.

   Історичний роман у віршах «Маруся Чурай» у 1987 році приніс поетесі Державну премію ім. Т. Г. Шевченка. Кри­тики назвали його енциклопе­дією духовного життя України XVII століття.

    Користувачі ознайомилися із життєвим і творчим шля­хом авторів, книгами, пред­ставленими на виставці «Пое­зія як мислення».

    Проведені огляди літера­тури: «Велике серце поете­си», «Незабутній Максим Ри­льський».

 

     Марія Пашкевич,

      завідуюча Товстенською

     бібліотекою – філією

„Колос” 2 квітня 2010р.

Знаменитий архітектор

 

Золотяться в сонячних променях куполи церкви святого Архистратига Михаїла.

Велична архітектурна споруда збудована 1912 року за проектом Яна Зубжицького, котрий народився 25 червня 1860 р. в нашому містечку.

Після закінчення у 1885 р. Львівської політехніки, він працював інспектором міського будівництва у Кракові. За його проектами збудовано чимало костелів.

Вчений, архітектор, професор Ян Сас Кароль Зубжицький у 1919 – 1929 роках викладав історію архітектури у Львівському політехнічному інституті.

Архітектурним шедевром Зубжицького стала Греко – Католицька церква, якій за довершеністю немає аналогів по всій Україні. Проїжджаючи через наше селище, багато людей зупиняється біля храму, із захопленням роздивляючись його.

Перу знаменитого архітектора належать такі твори, як:”Коротка історія мистецтва, "Польські кафедри, "Памятники Львова, "Місто Ярослав та його памятники, "Архітектура Марійських костелів та інші.

Могила відомого архітектора – у Львові, тут він відійшов у вічність 14 серпня 1935 р. 150 – річчю з дня народження Яна Кароля Зубжицького працівники бібліотеки присвятили краєзнавчу розповідь "Знаменитий архітектор”. Користувачі ознайомилися із матеріалами, представленими на книжковій виставці: "Вчений, архітектор, професор.

Швидко все змінюється, але наша святиня – церква назавжди залишається духовним оберегом і для минулих, і прийдешніх поколінь.

 

 

Марія Пашкевич

зав. Товстенською

бібліотекою – філією

 

                                                                                                        "Колос 2 липня 2010 р.

Вічний вогонь української волі

Крути – це трагічно – героїчні сторінки нашої історії, що залишаються святими до сьогодні і для наступних поколінь. 300 юнаків – студентів – квіт патріотичної української молоді – встелили своїми тілами холодне зимове поле, затримавши, хоч і на короткий час, більшовицьку навалу на підступах до Києва. „Їх смерть – життя розбудить в народі, це початок борні, - а не кінець”, - писав Іван Франко. З їхньої святої крові народилися мільйони нових борців за волю України. Все, що могли, герої Крутів поклали на вівтар своєї Батьківщини – віддали найдорожче, що є у світі – своє молоде життя.

Пам`ять полеглих оповита ореолом слави, стала прикладом для майбутніх поколінь. Події під Крутами стверджують одвічність,незнищенність і невмирущість глибокого коріння нашого народу. Про подвиг мужніх українських синів в ім`я Батьківщини користувачі бібліотеки мали можливість дізнатися з книг, які були представлені на книжковій виставці „Безсмертні Крути”. Для читачів працівники Товстенської бібліотеки провели історичну годину „Через Крути – у майбуття”.Тож вшануймо пам`ять про крутянців і несімо з роду в рід їх невмирущу славу.

 

Марія Пашкевич

завідуюча Товстенською

 бібліотекою – філією

 „Колос” 4 лютого 2010р.

 

Видатний діяч українського театру

       Багатолітня літературна і театральна діяльність М. Кропивницького, 170-річчя від дня народження, яко­го ми відзначили 22 травня, стала цінним здобутком культури нашого народу.

     З ім'ям талановитого дра­матурга, актора і режисера тісно пов'язана історія укра­їнського театру другої поло­вини XIX та початку XX сто­літь. Бути відданим народові Кропивницький учився у Тераса Шевченка, палку любов до Кобзаря він проніс через усе своє життя.

        В тяжких умовах, в обста­новці переслідувань, знева­жання української   сцени драматург самовіддано пра­цював на благо рідного театру, вбачаючи в цьому могутній засіб виховання й освіти народних мас. Його п'єси: «Дай серцю волю, за­веде в неволю», «Доки сонце зійде - роса очі виїсть», «Глитай, або ж Павук», «Оле­ся», «Дві сім'ї (Де зерно, там і голова)» та. ін. і в наш час користуються популярністю, їх з успіхом ставлять на сценах театрів, бо в них порушу­ються актуальні теми мора­льних цінностей суспільства, розкривається духовний світ людини на засадах добра й справедливості.

       Видатному драматургу, талановитому актору і режи­серу була присвячена літе­ратурна година «Він жив і творив для народу», яку біб­ліотекар абонементу для дорослих О.Бензар провела для різновікової категорії користувачів.

    Присутні ознайомилися із життєвим і творчим шляхом ювіляра, для них було про­ведено огляд літератури «Драматург, режисер, актор» У ході підготовки і проведення заходу в бібліотеці була організована книжкова вис­тавка «Батько українського театру».

     Пливучи по бурхливих хви­лях життєйського моря, М. Кропивницький бачив одну бажану мету - інтереси тру­дового народу. В ім'я цього, переборюючи труднощі, він жив і творив.

 

Марія Пашкевич,

     завідуюча Товстенською

     бібліотекою – філією

„Колос” 4 червня 2010р.


Працівники бібліотеки обслуговують жителів геронтологічного відділення територіального центру соціального обслуговування смт. Товсте, який був створений на базі лікарні смт. Товсте.

У відділенні проживають 28 осіб (зав. відділенням лікар Лопушняк Олег Іванович).

Серед активних читачів Гаплик Алла Іванівна (в минулому будівельник), Заскоцький Богдан Петрович, колишній зав. клубом, Сасанчин Іван Йосипович, які цікавляться літературою різноманітної тематики, читають книги історичні, детективні, любовні, пригодницькі, про війну. З нетерпінням чекають бібліотечних працівників, щоб поспілкуватися, обміняти книги.

 

Марія Пашкевич


Пошук

Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний хостинг uCoz