Четвер, 09.04.2020, 07:11
Вітаю Вас Гість | RSS

Товстенська бібліотека-філія Заліщицької ЦБС

Меню сайту
Форма входу

„Просвіта”

В 30 – х роках у нашому селищі зародилася громадська організація „Просвіта”. Очолив її Павло Скалецький, який відігравав важливу роль у просвітницькій діяльності організації. Він був і головою „Просвіти” округи, до якої належали всі населені пункти Товстенщини. П. Скалецький ходив від села до села і живим словом розповідав людям про Україну та її історію, пробуджував національно - патріотичний дух краян.

У Товстому була збудована хата – читальня ( тепер - музей).

Активними членами "Просвіти " були Боднар М ., Скалецька О., Сось І. , Горбачевський Лонгин та інші. До цієї організації входили:

На зібрані односельцями кошти була придбана література. Книги надходили до хати – читальні і від пожертувань - дарчі книги.

В хаті – читальні збиралось багато людей. Тут вголос читалися книги відомих українських письменників, ставились вистави відомих класиків. Товсте відвідав знаменитий народний актор Саксаганський, який відвідав ` отця Греко – Католицької церкви Т.Курпяка.

На базі „Просвіти” в середині 30 – х років утворились гуртки „Союз Українок”, „Луг”, „Відродження”, „Добрий господар”.

„Союз Українок” очолила Скалецька Ольга Михайлівна. Членами гуртка були молоді жінки: Боднар Марія, Сось Іванна, Бадло Ганна, Боднар Наталія. Організація відігравала значну роль у вихованні молодді. Вони вчилися співати, грати, вишивати, куховарити, організовували з дозволу повітової влади „Фестини”, прграми виступів до свят.

В молодіжній організації „Луг” проводилася просвітницько - патріотична робота, виконували фізичні вправи, руханки, маршові пісні. Керівником організації у Товстому був Шутурма В. С. Активними членами - Гой Богдан, Бадло Григорій, Боднар Дмитро Дмитрович, Буць Степан, Боднар Семен, Городинський Трохим, Шутурма Павло. В 1937 році керівником був Тимусь Григорій.

В сорокових роках багато членів товариства „Луг” були арештовані.

На початку 30-тих років організовано гурток „Відродження”, який відіграв важливу роль у вихованні молоді. Члени гуртка боролися з алкоголізмом, пияцтвом, курінням. Організатори "Відродження" - студент – гімназист Парендовський і доктор Михайло Семчишин. На порушників вимог гуртка накладалися штрафи – заборона появи в читальні, на танцях та інших заходах. Ці заборони тривали до шести місяців і були надзвичайним покаранням .

В гуртку „Відродження” було організовано хори, якими керували подвижники – любителі. Одним із керівників був М. Бринявський. Хористи розучували пісні на слова Гайворонського, Богдана Лепкого та інших авторів, виїзджали із виступами у сусідні села. Із концертом до Товстого приїздив Хор Котка .

Відомий громадський діяч Павло Скалецький очолював "Центросоюз кооператив”, який організувала „Просвіта”, кинувши клич „Свій до свого - по своє”.

Пошук

Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний хостинг uCoz