ВАСИЛЬ ТРАКАЛО
(1956 р.)
Хто скаже, якого смаку вода? Проте пити хочеться. Так припав би губами І до батьківської землі. Патріотизм, як кохання, не вимірюється нічим.
В. Тракало
В. Тракало народився 24 вересня 1956 року у Товстому. Навчався у місцевій середній школі, після закінчення якої студіював журналістику в Київському університеті ім. Т. Шевченка. Потім працював у редакціях ряду газет, а також на радіо і телебаченні.Галичина завжди цікавить багатьох письменників. Вони намагаються осмислити своєрідність менталітету наших краян, докопатися до витоків їх глибокого патріотизму, зрозуміти всю складність політичних процесів, що, як правило, дуже бурхливо проходять на порівняно невеликій за територією землі, яка проте так багато важить для всієї України. Ірина Вільде, Роман Федорів, Роман Іваничук, Тарас Мигаль - хто тільки не брався за тему гордого, непокірного, загадкового галицького П'ємонту!
У цьому блискучому багатоголоссі також лунко зазвучало слово одного із найбільш перспективних сучасних письменників Василя Йосиповича Тракала. Його роман - епопея "Колонія" дав переконливу художню відповідь на багато сакраментальних питань, що стосуються нашого феноменального краю.
Як висловився відомий класик, якщо хочеш пізнати поета, треба піти в його країну. Країна дитинства і шкільної юності прозаїка В. Тракала - стародавнє містечко Товсте, яке стоїть на перехресті важливих шляхів і на якому завжди фокусувалася непроста історія Галичини.
Журналістська праця вигострила перо В. Тракала, виховала в ньому відповідальність за слово, громадянську мужність.
Сім років письменник відшліфовував кожне слово, добивався виразності кожного епізоду і образу, звіряв написане у романі "Колонія" з історичною правдою. Дія роману "Колонія" в основному відбувається в містечку Жнилівці, прообразом якого, безсумнівно, послужило рідне письменникові Товсте, хоч деякі події, про які мовиться у творі, особливо в його останніх розділах, чимось нагадують також Бучач. Крім того, герої епопеї діють в США, Канаді, Німеччині, Росії, Польщі - майже по всьому світу.
В. Тракало за роман "Колонія" удостоєний Всеукраїнської літературно - мистецької премії імені братів Лепких та першої премії Українського вільного університету в Нью-Йорку. Крім того, письменник написав ще кілька оповідань, документальні повісті "Банкір" та "Три кола пошани". Зараз наш земляк працює головним редактором бучацької районної газети "Нова доба" та власним кореспондентом обласної газети "Свобода".
Тракало, В. Колонія. Уривок з твору [Текст] // Сучасність. – 1994. - №12. – С. 34-38; Свобода. – 1996. – 17 вересня.
Тракало, В. Кожен літератор – історик: Так вважає автор роману «Ростиславичі» // [Текст] // Свобода. – 1995. – 7 лютого.
Тракало, В. Дві зорі Івана Мацялка [Текст] // Тернопіль. – 1996. - №2. – С. 61.
Тракало, В. Де ти блукаєш, бузьку? [Текст]//Свобода. - 2006. - 20 вересн. - С.4.
Тракало, В. Роман Лубківський: "У цьому краю, вже як міф, безцінні пам`ятки культури" [Текст]//Свобода. - 2007. - 3 лют. - С.4.