Четвер, 09.04.2020, 07:34
Вітаю Вас Гість | RSS

Товстенська бібліотека-філія Заліщицької ЦБС

Меню сайту
Форма входу

2011 рік

Енергетика його пера

З потужною, я би сказав, сонячною енергетикою цієї людини можна подолати не одну «Колонію» чи «Береги свободи слова», - сказав у вітальному слові з нагоди 55-річчя лауреата літературної премії ім. братів Лепких Василя Тракала. чий вечір-зустріч відбувся на батьківщині ювілянта у смт.Товстому, голова обласної організації Національної спілки письменників України Євген Без-коровайний.

Відразу зазначимо, що такий мажорний урочистий настрій супроводжував у той день усіх учасників святочного дійства, головним «винуватцем» якої був автор уже згаданих роману «Колонія» та збірки публіцистичних матеріалів журналістів Бучаччини про свій район періоду незалежної України, тобто за останні 20 років.

«У нас з Василем Йосиповичем різні батьки, але в них однакові імена: у матерів - Марія, у батьків - Йосип. Тому мене інколи сприймають за його сестру. Скажу відверто: приємно бути ріднею такого майстра слова, хай навіть в уяві деяких його читачів, - сказала п. Ольга. - Але шаную і люблю по-сестринськи Василя Йосиповича не за співзвучність прізвища чи по-батькові, а за його пошуки та знахідки у царині слова, у царині літератури та публіцистики, якими він прославився не тільки у Надзбруччі та за його межами, а якими змалював, відтворив будні та свята, героїку і трагедію південного регіону Тернопілля, маю на оці Товсте і Бучач, де він жив, живе і творить». 

Ведуча зустрічі з письменником розповіла про товстенський період життя Василька, як ніжно називала сина в шкільні роки його мама - Марія Миколаївна. Згадала світлої пам'яті батька ювілянта - Йосипа Васильовича, котрий мав нещастя побувати у німецьких таборах. Батькам головного гостя бібліотечної світлиці жіноче тріо та чоловічий дует із Товстенської дитячої музичної школи подарували «Мамину пісню» та «Батькову криницю», а винуватцю урочин Євген Безкоровайний вручив вітальні грамоти НСП України за підписом Володимира Яворівського та обласної письменницької організації, а також бібліотечку власних книг господині бібліотечної світлиці Марії Пашкевич за її тогоденний теплий прийом багатьох шанувальників слова і творчості Василя Тракала.

Щире слово літератора-есеїста про творчість письменника та найвизначніше його діти ще - роман «Колонія» - виголосив учитель рідної мови і літератури Товстенської школи Данило Онищук. «Багатьох героїв цієї епопеї Василь Йосипович «списав» із наших земляків-товстенців, - сказав промовець, - і читачі з подивом і приємністю відзначали їх фотографічну схожість, уміння автора підмітити і виокремити найхарактерніші риси цих людей».

Гість із Бучача, колишній директор районної кіномережі Іван Дяків зупинився детальніше на книзі «Береги свободи слова», котра відзначена обласною публіцистичною премією ім. Володимира Здоровеги: «То історія Бучаччини на фініші XX та зорі XXI віку, творена не тільки людьми нашого району, а й журналістами «Нової доби», громадсько-політичного часопису краю». Член дорадчої служби обласної ради, історик зі Слобідки Антон Могилюк, кому -власне - ближчі по духу не стільки художні особливості творчості письменника, як історична правда його «Колонії», побажав Василю Йосиповичу мужності і стійкості у художньому відтворенні складних перипетій суспільного життя на Тернопіллі, особливо на берегах Дністра і Стрипи, де живе і творить майстер слова. А ще попросив його допомогти у дослідженні життєвого шляху деяких родин з Беримян, чиї представники були страчені в Умані. 

Низько вклонився за сина матері Василя Тракала колишній товстенець, а тепер мешканець Борщева Степан Фридрак, побажавши письменникові довгих років плідної літературної діяльності. А сусідка майбутнього письменника та його учителька рідної мови й літератури у 5-8 класах Марія пера, згадуючи далекі роки навчання хлопця у школі, подарувала йому ще й віршовану біль-тривогу за українську мову, за слово материнське, яке часто зневажають у незалежній Україні.

Автор цих рядків, зважаючи на «просторінь» приміщення, звернувся до присутніх: «Тісне наше товариство, друзі, але широкої душі. І за цим визначенням на чільному місці у нас сьогодні Василь Тракало. Чому? Бо знаю журналістський шлях нашого Придністров'я уже майже півстоліття, можу назвати й відомих «китів» мас-медіа - Володимира Барну, Ігоря та Олега Гуликів, уже і Ярослава Тра¬кало, як і близьких майстрів слова, сусідів вашюс -Володимира Кульбенка із Шипівців, Петра Дараман-чука з Лисівців, Ганну Риб-цуник із Садок чи Марію Ку-земко з Буряківки... Але мого колегу по редакторській когорті Василя Тракала. котрий створив таку глибу, як «Колонія», ставлю попереду всіх. Товсте має його за великого сина, Бучач - за найкращого зятя, а журналісти - за перо золоте у неспокійній нашій творчості». Від імені Заліщицької райдержадміністрації ювілянта вітав завсектором внутрішньої політики РДА Ігор Тарасевич, який подякував йому за написане про наш край, за роман «Колонія», повісті «Банкір» та «Три кола пошани», ряд оповідань і побажав нових успіхів у творчості - літературній та публіцистичній.

У подячному слові за приє¬мну зустріч Василь Йосипович згадав не тільки своїх батьків, учителів, сусідів однокласників, шанувальників рідного слова, гостей із Заліщиків, Бучача, Борщева, Тернополя, як і Лисівців Слобідки та інших сіл району а також першого організатора таких зустрічей з ним -Христину Яремчук із Чорткова. Подякував за увагу до його творчості, розповів пре плани на завтра і прочитав сатиричну оповідку «Кур-дибанівка у Венеції», тепле зустрінуту оплесками присутніх на зустрічі. Упродовж всього дійства виступи ораторів чергувалися з пісенними дарунками ювіляров. митців художньої самодіяльності Товстенської дитячо музичної школи (директор Олег Буць).

Завершилося літературне свято-зустріч спільною світлиною шанувальників творчості письменника з ним, його мамою та головою обласної організації майстрів слова, а також врученням автору «Колонії» та упоряднику «Берегів свободи слова» невеликого сувеніру який підготувала для нього від імені земляків господиня світлиці Марія Пашкевич.

Мельник, П. Енергетика його пера [Текст]//Колос. - 2011. - 11. листопад. - С.4.

Бестселер про Товсте не втрачає симпатій

Навіть через десять років після виходу у світ роману Василя Тракала „Колонія" він залишається одним з найчитабельніших історичних творів на Заліщанщині та прилеглих до неї районів. Тож не випадково товстенці знову запросили до себе на творчу зустріч його автора - свого земляка, письменника, редактора і власного кореспондента газети „Свобода".

Якось до письменника зателефонувала директор Заліщицької районної бібліотеки Ольга Тракало, запропонувавши приїхати до Товстого на творчий вечір та подарувати бібліотеці бодай ще один примірник «Колонії». Роман уже десяток літ мандрує від читача до читача, жодного разу не «перепочивши» на бібліотечній полиці.

Отож наприкінці жовтня у Товстенській бібліотеці зібралися шанувальники літературного слова, друзі, однокласники, вчителі, творчі люди району для щирого спілкування з талановитим земляком. Звертаючись до присутніх, організатор заходу відзначила, що ім'я Василя Тракала відоме не тільки в його рідному містечку, а й далеко за його межами, адже він - заслужений журналіст України, член Національних спілок письменників і журналістів України, лауреат літературно-мистецьких премій «Золоте перо», імені братів Лепких, а також першої премії Вільного університету Америки родини Воляників і Швабінських. «Та найбільша заслуга Василя Йосиповича, - наголосила пані Ольга, - в тому, що він зберіг любов до Товстого, вболіває за долі своїх краян, а історію малої батьківщини висвітлює на сторінках преси та в літературних творах». «Колонія» Василя Тракала справді стала класичним літописом рідного краю, оскільки сюжет твору побудований на конкретних фактах, а герої - дзеркальне відображення реальних людей, які творили і творять непросту історію народу та Української держави. Живим свідком подій, описаних у романі Василя Йосиповича, є його 85-літня мама Марія Миколаївна та її рідний брат Степан Скоревич, якому вже 91 рік. Ці надзвичайно близькі письменникові люди також прийшли розділити приємність спілкування майстра слова із краянами.

Кажуть, у рідних стінах зникають усі умовності, залишаються лише щира цікавість і тепло сердець. Для шановного земляка та його родини того святкового вечора звучали вірші місцевих поетів і пісні творчих колективів Товстого. Про музичну сторінку урочин подбали викладачі та учні місцевої музичної школи (директор Олег Буць), працівники будинку культури (Левко Гевко), вокальне тріо у складі Тетяни Буць, Марії Адам, Ольги Ільків, а також завідувачка місцевої бібліотеки Марія Пашкевич.

На зустріч із Василем Тракалом та товстенською громадою прибули також голова обласної письменницької організації Євген Безкоровайний, колишній міський голова Борщова Степан Фридрак, відомий краєзнавець Антон Могилюк, працівник Заліщицької райдержадміністрації Ігор Тарасевич, педагог і літератор Данило Онищук, письменник Петро Дараманчук, учителька Марія Нера, заліщицький письменник і журналіст Петро Мельник. Від великої читацької аудиторії слово мав ветеран праці, колишній директор Бучацького районного кінотеатру Іван Дяків. Іван Семенович жартома переконував присутніх у тому, що Бучач готовий посперечатися з Товстим за право називати Василя Йосиповича своїм письменником, бо він уже багато років живе і працює в Бучачі. За його словами, «Василь Йосипович - авторитетна людина, талановитий журналіст і письменник, який організував чудовий творчий колектив редакції газети «Нова доба», котра має багато шанувальників навіть за межами району. Сподіваюся, що настане час, коли роман «Колонія» ми побачимо й на екранах українських кінотеатрів". А тернопільський гість Євген Безкоровайний вручив Василю Тракалу грамоту Спілки письменників України.

Василь Тракало працює в журналістиці більше тридцяти років. Свій творчий шлях почав ще зі шкільної лави, дописуючи до районки. Після закінчення Київського державного університету імені Тараса Шевченка працював у кількох часописах Тернопільщини та на обласному радіо і телебаченні, а сьогодні очолює одну з найпопулярніших у нашому краї газет бучацьку «Нову добу». Однак, попри все це, він залишається вправним майстром літературного цеху. Свідченням цього є нова книга під знаковою назвою «Береги свободи слова», яка відзначена обласною премією імені Володимира Здоровеги в галузі журналістики.

Шмига, Я. Бестселер про Товсте не втрачає симпатій: [Текст.Світлини]//Свобода. – 2011. – 2 листоп.


Пошук

Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний хостинг uCoz