Четвер, 25.04.2024, 13:06

Головна » 2018 » Березень » 15 » Дорога в майбутнє – це пам'ять про минуле.
Дорога в майбутнє – це пам'ять про минуле.

«Реабілітовані історією повертаються з книжок» під такою назвою було проведено перегляд літератури завідувачем Товстенської бібліотеки - філії Ольгою Бензар. Були представлені такі книги:

Реабілітовані історією. Тернопільська область. Книга перша / Упор. Бажан О. Г., Гуцал П. З., Гасай О.Є. / Тернопіль: ТзОВ “Збруч”, 2008. – 728 с., іл.

У першій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Тернопільська область» опубліковані результати дослідження про масові політичні репресії у 1918—1980-х рр.

У вступній статті особлива увага приділяється регіональним особливостям функціонування більшовицького режиму, боротьбі УПА на терені області, ліквідації УГКЦ.

У розділі «Мовою документів» опубліковані документи про формування системи державного терору на території області, описані методи роботи радянських спецслужб, матеріали окремих архівних кримінальних справ.

Окремим розділом публікуються спогади громадян, які постраждали від політичних репресій Олекси Масного, Марії Матковської, Івана Синенького, Меланії Музики, Марії Воробій-Берези, Тереси Голуб, Марії Надбережної, Петра Боднарчука, Юліана Павліва, Степана Швеця, Олександри Воробій.

У розділі «Біографічні нариси» описані трагічні долі зв’язкової Р. Шухевича Галини Дидик, бандуристки Мирослави Гребенюк, концертмейстера Олександри Блаватської, викладача Михайла Маруневича, священика Василя Барана.

Також у книзі подані біографічні дані про репресованих жителів нинішніх Бережанського, Борщівського, і Бучацького районів.

Реабілітовані історією. Тернопільська область. Книга друга / Упор. Бажан О. Г., Гасай Є. О., Гуцал П. З. / Тернопіль: ТзОВ “Терно-граф”, 2012. – 864 с., іл.

У другій книзі науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Тернопільська область» опубліковані архівні документи про проведення агентурно-оперативної роботи органів державної безпеки УРСР щодо ліквідації підпілля ОУН, підрозділів УПА, боротьби з римо-католицьким та греко-католицьким духовенством тощо.

У розділі «Спогади» опубліковані матеріали про обставини арештів, етапування, перебування у виправно-трудових таборах громадян Тернопільської області.

У розділі «Біографічні нариси» описані трагічні долі професорів Олекси Мельника, Теодора Дубини, громадських діячів Миколи Малицького, Михайла Петрицького, інженера Петра Телев’яка, єпископа УГКЦ Микити Будка, поетів Івана Гнатюка, Романа Чайковського, ректора Василя Гоцу, художниці Стефанії Шабатури, художника Григорія Герчака, священиків Йосипа Грицая, Григорія Миськова, лікаря Мар’яна Долинського та розстріляних у 1941 р. у с. Заліщиках в’язнів.

Видання містить біографічні довідки про репресованих з Гусятинського, Заліщицького, Збаразького та Зборівського районів.

Реабілітовані історією. Тернопільська область. Книга третя / Упор. Бажан О. Г., Гуцал П. З., Кіт Л. М. / Тернопіль: ТзОВ “Терно-граф”, 2013. – 640 с., іл.

У третій книзі опубліковані документи про депортацію населення Тернопільської області під час операції «Захід» 1947 р., спогади П. Пахольчука, К. Пилипів, У. Нагорної-Стасюк, Н. Струхманчук, нариси про зв’язкову УПА Н. Хомич, письменницю Г. Гордасевич, братів Хотовицьких.

Видання містить довідки на репресованих громадян – вихідців із сучасних районів області – Козівського, Кременецького, Лановецького і Монастириського.

Реабілітовані історією. Тернопільська область. Книга четверта /Упор. Бажан О. Г., Гуцал П. З., Кіт Л. М. / Тернопіль: ТзОВ “Терно-граф”, 2016. – 528 с., іл.

Четверта книга про терор і репресії на Тернопільщині у радянську добу продовжує науково-документальну серію «Реабілітовані історією», що виходить в Україні. В книзі публікуються вперше оригінальні архівні документи, вміщені спогади репресованих, нариси і статті про відомих і маловідомих досі уродженців Тернопільського краю, котрі були заарештовані та ув’язнені за політичними мотивами в радянський період. Основний зміст книги – мартиролог невинних жертв репресій, вихідців з Підволочиського, Підгаєцького і Теребовлянського районів Тернопільської області.

Малолітні політв'язні Тернопільщини. Книга пам’яті. /Ред. і упро. І. Облещук; Вст. есе Н. Мизака. – Тернопіль: Джура, 2015. – 656с.

До видання увійшли спогади учасників підпілля ОУН, УПА, а також людей, які з’явилися на світ у тюремних стінах.

Книга складається з трьох розділів. До першої частини увійшли короткі біографічні довідки й світлини малолітніх політичних в’язнів, при цьому інформація про кожен район Тернопільської області представлена окремо.

У другому розділі – спогади, статті, поезії політв’язнів, а також інформація про молодіжні підпільні патріотичні організації, які діяли у Підволочиському та Чортківському районах у 1945-51 рр. та 1973 р.

Третій розділ книги містить документи про радянську владу, методи допитів, карту концтаборів СРСР, інформацію про режим утримання в’язнів. У книзі також подані сучасні світлини про діяльність Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих.

Сподіваємось, що матеріали, які були представлені на перегляді літератури, допоможуть нам, українцям пізнати історію нашої держави, об’єднають нас усіх довкола ідеалів, за які змагалися її вірні сини.

Переглядів: 415 | Додав: librarytovste | Рейтинг: 0.0/0